Programm

Samstag, 28.05.2016

UhrzeitProgramm
16:00 – 19.00Registration and Accreditation at hotel
18:00 – 21:00Dinner at Hotel

Sonntag, 29.05.2016 (Arrival of the teams)

UhrzeitProgramm
06:00 – 09:00/30Breakfast at the hotels
09:30 – 10:30 Transfer to Sportgarten/Pauliner Marsch Sport Facilities
10:00 – 12.00Registration and Accreditation at Hotel
10:00 – 12.00Training
12:00 – 14:00Lunch Option at Sportgarten
14:00 – 16:00Traning
14:00 – 18:00Registration and Accreditation at Hotel
16:30 / 17:30Transfer to the Hotels
18:00 – 21:00Dinner at Hotel

Montag, 30.05.2016

UhrzeitProgramm
06:00 – 09:00/30Breakfast at the hotels
09:30 – 10:30 Transfer to Sportgarten / Pauliner Marsch Sport Facilities
10:00 – 12.00Option of Guided Tour Stadium and Werder Wuseum
10:00 – 12.00Training
12:00 – 14:30Lunch Option at Sportgarten
14:30Photo Shoot of all the Teams at the Weser Stadium
15:00 – 17:00Option of Guided Tour Stadium and Werder Wuseum
17:15Transfer Townhall
18:00Opening Ceremony at Bremen Townhall with the Participation of Mr. Carsten Sieling – the Mayor of Bremen
20:00 – 21:30Dinner
21.:30Transfer to Hotels

Dienstag, 31.05.2016

UhrzeitProgramm
06:00 – 09:00Breakfast at the hotels
09:30 – 10:30Transfers to Sportgarten / Pauliner Marsch Sport Facilities
11:00 – 15:00Group Matches, DAY 1
12:00 – 14:30Lunch at Sportgarten
14:30 – 16:00Option Friendly Matches
18:00 – 21:00Dinner at Hotel or Free Leisure Program
Depending on Match Schedule Social Program with Twin Schools during Morning or Afternoon Hours.

Mittwoch, 01.06.2016

UhrzeitProgramm
06:00 – 09:00Breakfast at the hotels
09:30 – 10:30 Transfers to Sportgarten / Pauliner Marsch Sport Facilities
10:30 – 14:00Group Matches, DAY 2 & Option Friendlies
12:00 – 14:00Lunch at Sportgarten
14:45Departure Bremerhaven Climate House Guided Tours
18:30 – 21:30Dinner & Party at Climate House

Donnerstag, 02.06.2016

UhrzeitProgramm
06:00 – 09:00Breakfast at the hotels
09:00 – 11:00Transfer to Sportgarten / Pauliner Marsch Sport Facilities
11:00 – 16:00Group Matches, DAY 3
12:00 – 14:30Lunch at Sportgarten
13:30 – 16.00Option Friendly Matches
17:00Friendly Tournament of Coaches and Officials
18:00 – 21:00Barbecue & Party with Twin Schools Cultural Programm One Nation Dance & Music
21:30Departure to Hotels
19:30Dinner Historical Coal-Gas Factory Culture Center

Freitag, 03.06.2016

UhrzeitProgramm
06:00 – 09:30Breakfast at the hotels
09:30 – 12:30Free Time Leisure Program with Twin Schools
10:00Transfer Coaches / Officials to Weser Stadium
10:30 – 12.00Workshop Youth Development Department Werder Bremen
12:00 – 14:00Lunch at Sportgarten
13:30 – 18:00Semi Finals & 5th Place Finals

Samstag, 04.06.2016

UhrzeitProgramm
06:00 – 09:30Breakfast at the hotels
10:00Transfer to Sportgarten / Pauliner Marsch Sport Facilities
12:30Finals Boys and Girls for 3rd Place
12:00 – 14:30Lunch at Sportgarten
14:00One Nation Cup 2016 Final Girls
15:30One Nation Cup 2016 Final Boys
17:00Medal Ceramony Sportgarten / Pauliner Marsch
18:00Transfers to Market Place
19:00Award Ceremony Townhall Balcony and Market Place
22.00Transfers to Hotels

Sonntag, 05.06.2016 Departure of the teams

UhrzeitProgramm
06:00 – 09:30Breakfast at the hotels